Aktuality

Robotika u předškolních dětí

Od začátku školního roku probíhá u předškolních dětí inovativní vzdělávání – robotika financovaná ze šablon OP-JAK, kdy do školky dochází každý pátek Mgr. Monika Vacková a seznamuje děti s kroky robotiky.

Děti v předškolním věku v rámci rozvíjení předmatematických a matematických představ pracují s různými vzory, tvary, číslicemi, které řadí do skupin podle velikosti, tvaru a počtu. Děje se tak většinou pomocí hry, nebo formou cvičení v pracovních listech. Naše školka se rozhodla jít i další cestou, jak děti podpořit v jejich zvídavosti a logickém uvažování nad číselnými řadami, nebo tvarovými posloupnostmi. Nabízí jim cestu ověřit si své znalosti pomocí jednoduchých robotických hraček Bee-Botů. Děti se tak prvně setkávají s jednoduchou formou programování, na kterou pak naváží na základní škole v podobě nového pojetí informatiky.
Robotické včelky jsou malí pohyblivý robůtci, které děti programují bez počítače, nebo tabletu. Programují je pomocí tlačítek, které má robotická včelka na zádech. Včelka je schopná zapamatovat si až čtyřicet pokynů. Děti většinou pracují s tematickou podložkou, kde řeší pomocí robotické včelky různé úkoly s různou náročností. Co taková výuka dětem kromě rozvíjení matematických představ a logického uvažování přináší? Především se učí spolupracovat v týmu. Učí se spolu komunikovat a společně řešit nějaký konkrétní problém. Nahlas mluví o tom, co se jim dařilo a co by bylo příště lepší vylepšit. Učí se přirozenou cestou pracovat s chybou. Často bývá i taková výuka propojená s pohybem a tvořivou aktivitou, která rozvíjí jejich kreativitu a myšlení. Jde tedy o celostní rozvíjení myšlení předškoláků a nejenom o "hraní si", jak by se na první pohled mohlo zdát. V dalších hodinách se děti můžou těšit na dalšího robotického kamaráda, mTiniho, se kterým zažijí nová dobrodružství a naučí se od něj dokonce i anglická slovíčka z tematického okruhu barev a čísel.

Robotika u předškolních dětí Robotika u předškolních dětí Robotika u předškolních dětí Robotika u předškolních dětí

Více fotografií naleznete ve fotogalerii Robotika.